sobota, 28 września 2013

TEKSTY TWORZONE PRZEZ COPYWRITERA

Co w ogóle tworzy Copywriter? Jakie rodzaje tekstów pisze? Kto i w jakim celu korzysta z jego usług? Zapewne wielu z Was nieraz zadawało sobie takie pytania, słysząc pojęcie "Copywriter" po raz pierwszy. Już spieszę z wyjaśnieniem ;).

Jak wspominałam prędzej, Copywriter jest twórcą różnego rodzaju tekstów. Przytoczę tutaj jego definicję za Wikipedią: Copywriter to "autor tekstów i sloganów reklamowych. Copywriter nazywany też bywa po francusku concepteur-redacteur (pomysłodawca - redaktor). Copywriter pisze teksty wykorzystywane w reklamach prasowych, radiowych, telewizyjnych i wszelkich innych materiałach promocyjnych, takich jak ulotki, broszury, katalogi, strony internetowe, itp. W praktyce copywriter uczestniczy w całym procesie kreacji, zaczynając od ustalenia treści graficznego motywu ogłoszenia czy ulotki, poprzez tworzenie tekstów, pisanie scenariuszy filmów reklamowych, spotów radiowych, wyszukiwanie muzyki do reklam, itp. Od momentu przekazania działowi kreacji briefu do momentu wyjścia materiałów do klienta współtworzy reklamę razem z dyrektorem artystycznym odpowiedzialnym za stronę wizualną przedsięwzięcia oraz przełożonym – dyrektorem kreatywnym, który nadzoruje całokształt projektu. Copywriter jest zatrudniony w agencji reklamowej lub wydawnictwie, czasami pracuje jako tzw. wolny strzelec (ang. freelancer). Copywriter powinien znać zasady komunikacji masowej, mieć wiedzę o zachowaniu konsumenta, o perswazji i zmianie postaw" (źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Copywriter.

W rzeczywistości, wielu Copywriterów pracuje też na nieco innych zasadach. Przykłady opisane przez Wikipedię mówią raczej o Copywriterach zatrudnianych na zlecenie większych agencji reklamowych. Natomiast oprócz nich, funkcjonuje naprawdę mnóstwo Copywriterów - wolnych strzelców, dla których główną przestrzenią ich działalności jest Internet. Realizują oni projekty na zlecenie wielu podmiotów - właścicieli lub administratorów stron internetowych, blogów, for, e-sklepów, pozycjonerów (osób, które zajmują się podwyższaniem pozycji stron internetowych w wynikach wyszukiwania), itp.

W zależności od charakteru zlecenia, Copywriter może zajmować się tworzeniem:
  • opisów do katalogów stron internetowych
  • opisów produktów wykorzystywanych na stronach sklepów internetowych
  • tzw. precli - krótkich artykułów tworzonych na potrzeby zaplecza pozycjonerskiego
  • artykułów tematycznych
  • rozmaitych treści na strony internetowe, blogi
  • haseł i sloganów reklamowych, nazw marek (produktów, usług, nazw domen internetowych)
  • treści mailingów, newsletterów
  • tekstów do ulotek, ofert sprzedażowych, folderów
  • instrukcji
  • regulaminów (np. sklepów internetowych)
  • kursów, e-booków, poradników
  • CV, listów motywacyjnych, biznesplanów
  • prezentacji multimedialnych (np. w Power Poincie)
  • komentarzy i postów w ramach tzw. "buzz-marketingu" (czyli marketingu szeptanego)
  • poprawek do wcześniej napisanych już tekstów i różnego rodzaju prac (przeredagowywanie)

Jak widzicie, zakres pracy Copywritera jest bardzo szeroki. Być może niektóre, a nawet większość z wypunktowanych powyżej form jego pracy, może być Wam nieznana, ale nie martwcie się - w kolejnych wpisach opiszę je wszystkie kolejno ;). Opowiem Wam też co nieco o jednej z gałęzi Copywritingu, a mianowicie o SEO-Copywritingu. A więc: do usłyszenia w następnym wpisie.

10 komentarzy:

  1. Piękne treści więc tworzy ten Copywriter. Sam pisałem o tym u siebie. Zapraszam na swój blog o Copywritingu, SEO i Pozycjonowaniu stron www http://blog.copywriterexpert.pl Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Do skutecznego copywritingu pod SEO warto wykorzystywać narzędzia ,takie jak:Answer The Public, Ahrefs czy Surfer SEO. Więcej o content marketingu na mojej stronie - https://seo-cymes.pl/content-marketing/.

    OdpowiedzUsuń
  3. O takie rzeczy warto zadbać stawiając na reklame w internecie. Tu także pozycjonowanie stron od https://sfeo.agency/pozycjonowanie-stron-krakow/ powinno się sprawdzić.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jeśli chodzi o promocje własnego sklepu i wychodzenie na przeciw oczekiwaniom klientów myślę, że wprowadzenie livechatu będzie dobrym pomysłem. Jego moderacją zajmuje się m.in. agencja Green Parrot - ma bardzo pozytywne opinie więc można mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane na najwyższym poziomie

    OdpowiedzUsuń
  6. Copywriter musi być specjalistą od wszystkiego niestety :D No ale też w dobie internetu bardzo łatwo jest się dokształcić. Co do samego pisania to musi przychodzić ono łatwo. Z pomocą też przychodzą takie narzędzia jak https://editor.goodwrite.it/ Łatwo tu sprawdzicie poprawność stylistyczną, ortograficzną tekstu, edytor sam nawet poprawia błędy.

    OdpowiedzUsuń
  7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  8. No a coś takiego, jak reklamy contentowe? Bardzo fajna jest współpraca z http://adnext.pl/onas/content-marketing/ właśnie na podstawie content marketingu. Mają wielu zadowolonych klientów i każdy chwali tą formę reklamy.

    OdpowiedzUsuń
  9. Teraz reklama w internecie praktycznie opiera się na dobrym contencie. Warto też postawić na rozwiązania IT od http://retcon.pl

    OdpowiedzUsuń
  10. Jeżeli chodzi o copywritng to jest to branża jaka bardzo mocno zyskała w przeciągu ostatnich 2-3 lat i jest duże zapotrzebowanie na copywriterów. Sporo ofert pracy jest tutaj https://pracaonline.net/teksty

    OdpowiedzUsuń